Jednym z potężniejszych narzędzi jest Canva, która ułatwia tworzenie materiałów graficznych nawet w przypadku osób bez doświadczenia w projektowaniu. W tym artykule dowiesz się, jak przygotować plik w Canvie do druku, unikając jednocześnie typowych błędów.

Tworzenie nowego projektu

Pierwszym krokiem jest utworzenie nowego projektu w Canvie. Możesz skorzystać z dostępnych szablonów lub utworzyć własny format, wpisując wymiary w milimetrach. Pamiętaj, aby zmienić jednostki z pikseli (px) na milimetry (mm), aby uzyskać właściwe parametry.

 

Włączanie widoczności spadów i marginesów

Spad to około 3 mm margines dodany do wymiaru Twojego projektu, który pozwala drukarni prawidłowo wyciąć go z arkusza drukowego. Z kolei margines bezpieczny — zazwyczaj 4 mm — dba o estetykę projektu, chroniąc najważniejsze elementy przed przypadkowym przycięciem. Aby włączyć widoczność spadów i marginesów, przejdź do menu PLIK, następnie USTAWIENIA WIDOKU i zaznacz dwie opcje: POKAŻ MARGINESY oraz POKAŻ SPADY DRUKARSKIE.

Przygotowanie projektu

Teraz możesz skupić się na wyglądzie Twojego projektu. Wykorzystaj oferowane przez Canvę opcje, takie jak wstawianie logo, zdjęć czy związane z formatowaniem tekstu. Gdy skończysz, pozostaje jedynie zapisanie pliku w formacie nadającym się do druku.

Zapisywanie pliku do druku

Standardowym formatem pliku do druku jest PDF. Aby zapisać swój projekt w tym formacie, przejdź do opcji PLIK / POBIERZ i zaznacz:

  • PDF do druku,
  • znaczniki przycięcia i spady,
  • spłaszcz PDF.

Domyślnie wybrany profil barwny to RGB, który jest odpowiedni dla większości drukarni cyfrowych. Pamiętaj jednak, że kolory na ekranie mogą różnić się od tych na papierze. Można tego uniknąć, wybierając wariant CMYK, jednak jest to opcja dostępna jedynie w płatnej wersji Canvy.

Unikanie typowych błędów

Na koniec warto zwrócić uwagę na typowe błędy przygotowania plików do druku. Unikaj nieprawidłowego rozmiaru projektu oraz braku spadów. Zadbaj, by tło projektu, a także zawarte w nim elementy wystawały na pole spadu. Wszystko to po to, by drukarnia mogła prawidłowo wyciąć Twój projekt z arkusza.