Zależy Ci na tym, aby jakość przygotowywanych przez nas projektów była jeszcze wyższa? Oddając dokumenty, grafiki lub inne materiały do naszej drukarni wielkoformatowej zadbaj o to, aby odpowiednio je przygotować. W tym artykule dowiesz się jak to zrobić – przedstawimy kilka cennych wskazówek, dzięki którym poznasz podstawowe zasady dotyczące dostarczania plików o odpowiednim formacie, układzie, rozdzielczości, jak i przestrzeni barwnej tak, aby projekty poligraficzne oddawane do Twoich rąk prezentowały się nienagannie i profesjonalnie za każdym razem!

Dostosuj właściwości pliku do techniki poligraficznej!

Prawidłowe przygotowanie plików do druku powinno być poprzedzone zapoznaniem się z technologią stosowaną w wybranej pracowni. W tym celu najlepiej skontaktować się z pracownikiem zakładu, który przekaże Ci najważniejsze informacje dotyczące wykorzystywanych metod, technik, jak i maszyn dostępnych w pracowni. Dzięki temu dalsza obróbka dokumentu, grafiki lub projektu będzie bardziej profesjonalna.

Wybór formatu – jak zapisać plik do druku tak, aby uniknąć błędów przy jego przygotowywaniu?

Pierwszym i najważniejszym krokiem w przygotowywaniu plików do druku jest oczywiście wybór odpowiedniego formatu dokumentu. Do najlepszych formatów akceptowanych przez drukarnie należą:

  • PDF – format najbezpieczniejszy do grafik wektorowych lub projektów wykonywanych w różnych rozmiarach,
  • JPG – umożliwia kompresję plików graficznych i poprawę jakości małych projektów,
  • TIFF – stosowany przy grafikach rastrowych w celu uniknięcia ryzyka utraty jakości.

Uzyskaj wyraziste kolory i wysoką jakość wydruku dzięki zastosowaniu odpowiedniej przestrzeni barwnej!

Wiesz już jak przygotować pliki do wydruku pod kątem formatu. A co, jeśli chcesz, aby grafiki przygotowywane w pracowni dotarły do Ciebie w intensywnych i dobrze odwzorowanych kolorach? W takim przypadku zastosuj w nich odpowiednią przestrzeń barwną – CMYK lub RGB. Pierwszą stosuje się przy takich metodach, jak offset czy technologia laserowa i cyfrowa, umożliwiające wykonywanie projektów w dużym nakładzie. Natomiast RGB to przestrzeń barwna, na którą warto postawić np. podczas wywoływania profesjonalnych fotografii.